İş Planı-Proje, sizi zirveye de çıkartabilir, batağa da sürükleyebilir. Dikkat!

İşte fikir-plan-proje başlangıcında bilmeniz gerekenler:

Yandaki sütunda,  bizim size bir kaç sayfada anlatabileceğimiz fikir-plan-proje ve uygulamayı, KOSGEB PDF formatında, 48 sayfada anlatıyor. Başvuru yapanlardan da bu formları doldurarak, yol haritalarını güçlü temellere oturtmasını istiyor.

 

Çizdiğiniz, plan ve projeye önce kendiniz inanmalısınız. Ben, "Allah vergisi, süper bir insanım. Benim, böyle evrakları okumama , onunla bununla konuşmalarıma gerek yok" diyorsanız, bu sayfalarda boşuna vakit harcamayın. O tipte bir kişi olmadığınızı düşünerek, aşağıda, bir yol haritası çizmeye çalışacağız:

 

İş Fikriniz-Planınız Nedir?
Bilgisayarınıza veya masanıza koyduğunuz bir defter sayfasına yazmaya - not almaya başlayın.
1)İş fikriniz-planınız başlığı altında, girişimci olarak
" yapacağınız iş fikrinin bir tarifini" yapın. Nasıl bir iş kurmak istiyorsunuz? Süreci nasıl başlatacaksınız? Kişisel özellikleriniz, eğitim durumunuz bu iş planını uygulamaya koyabilecek mi?

Şöyle ki: Elektrikçi, marangoz, mobilyacı, oto boyacısı,kuru temizlemeci vs. meslek dallarından birinde
"Ustalık belgeniz" var mı? Yoksa, "Ben, sıradan lise, üniversite okudum. Bir usta bulurum, bu işi yaparım"  hayaliyle mi yola çıkıyorsunuz. Yazın. Riskleri düşünün. Ustasınız veya değilsiniz...Buna göre plan yapın.

 

2-Planladığınız "iş  fikri" ile ilgili , örneğin, " ben marangozluk" sertifikasına sahibim, işi unuttum, o eskidendi, kendimi yeterli görmüyorum" diyorsanız. Önce, derhal İSMEK kurslarına gidin, kendinizi yeniden yapılandırın. İSMEK  kursları değişik mesleklerde ücretsiz eğitim veriyor, bir de destek sağlıyor..Araştırın..Gerek yok, her türlü tecrübeye sahibim, diyorsanız.. İlerleyelim. Yolunuz KOSGEB ile de aydınlık olacaktır. Korkmayın.

 

3- Sadece Lise, üniversite diplomasına sahip olup da, "Usta bulur, her şeyi yaparım" diye bir iş fikri-planı içindeyseniz, "ZOR DOSTUM, ZOR" dedirtirler. Örneğin, birlikte iş kurduğunuz usta, sadece ücret ile bağlı ise, sizi yarı yolda bırakabilir; hatta, iş yeri çevresinde bir başka girişimcinin projesine katılarak, batmanıza da sebep olabilir. Dikkat.

 

4-KOSGEB iş Planını-Taleplerini bir kaç defa okuyun, hayallerinizi, yan taraftaki kutunun içinde yer alan 48 sayfalık sunumdan ders çıkartın.

 

5- iskuralim.com, arkasına, İstanbul Ticaret Gazetesi' ni, HİK-DER'i ( Hibe ve Kredi Alarak İş Kurma, Yardımlaşma Derneği), kısa adı TTKD olan Avrupa Birliği'nde Tüm Tüketicileri Koruma Derneği' ni alarak yola çıktı. Geçmişimizdeki 30 yıllık tecrübemizi, bildiğimiz, ödüllendirdiğimiz ve Türkiye'ye tavsiye ettiğimiz devleşmiş markaların gücünü size sunmaya çalışıyoruz. Bayilik -franchise-acentelik alarak işe başlamak, bu açıdan da "İyi" bir seçim olabilir diye düşünüyoruz.

 

6- Facebook, Linkedin, Pinterest vb. sosyal medyada binlerce taraftarımız üyemiz var. Bilgilerimizi-tavsiyelerimizi paylaştığımız sürece, bizler de, güzel ülkemiz Türkiye de daima ileriye gider. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak, bizler ve çocuklarımız için de mutluluk getirir. Bir yerden başlayın..Başaracaksınız...

It appears you don't have Adobe Reader or PDF support in this web browser.

Click here to download the PDF

Franchise ve Bayilik farkları ne, bankalar destek sağlıyor mu?

*Franchise (veya franchising), bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul -sınırlar içinde, işin yönetimle organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin, destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistemiyle  markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli, sürekli bir anlaşma şeklidir.

*Bayilik temel anlamda ana firmanın bir malın ya da hizmetin şatışı için başka bir firma yada bireye yetki vermesidir. Bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar belirlenir, sözleşmelerde genelde bayilik anlaşmasının iptali için cezai maddeler bulunur. Bayilik veren Türk markları oldukça çoğaldı. AVM lerdeki markaların  büyük çoğunluğu Türk markalarından oluşmaktadır.

Franchisingin Bayilik ve Acentelikten Farkı:

Franchise'ın acentelikten ve bayilikten temel farkı marka kullanım hakkı sunmasıdır.

Franchising bütünü kapsayan bir sistemdir.
Örnek vermek gerekirse franchise veren gıda
 markalarını incelediğinizde tüm şubelerinin, tabelasının , dekorasyonunun, eleman kıyafetlerinin, ürün çeşitlerinin aynı olduğunu görürsünüz.

Bayilik ve acentalıkta ise durum farklıdır bir kişi birden fazla firmanın bayiliğini aynı çatı altında  yürütebilir. Örneğin bir yem bayisi hem x markanın yem bayisi hemde y markasının yem bayisi olabilir. Acente, ticari temsilci, ticari vekil, satış memuru ya da müstahdem gibi belirli bir sıfatı olmaksızın, bir sözleşmeye dayanarak belirli bir yöre veya yerde sürekli olarak ticari bir işletmeyi ilgilendiren akitlerde aracılık etmeyi veya bunları o işletme adına yapmayı meslek edinmiş kimse ya da faaliyet konusu bu olan kuruluş.

Bankalar,  bu gün %70' e kadar, finansman
desteği sağlıyor, 3 yıla yayılmış krediler verebiliyor.
*Şu sıralar en az 10 banka, bayilik ve franchising işlemlerinde bu desteği sağlıyor. Bankanıza başvurabilirsiniz.

Türkiye' de 2 bin zincir mağaza, 50 bin şube üzerinde franchising sistemi ile çalışıyor

*Bankalar franchise alıp, kendi işinin patronu olmak isteyenlere özel kredi paketleri hazırladı. Paketlerde düşük faizli kredilerin yanı sıra ücretsiz EFT/havale, çek karnesi, danışmanlık hizmeti, mentorluk ve girişimcilik eğitimleri gibi bir dizi avantaj var…

*KENDİ kendinin patronu olmak isteyenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği yöntem kuşkusuz franchise… Hatta bankacılara göre bugün Türkiye’de girişimciliğe soyunan her 10 kişiden biri işini franchise sistemiyle kuruyor. Özellikle gıda yatırımı yapmayı düşünenler için cazip franchise imkanları sunan firmalar girişimcilerin de iştahını kabartmaya devam ediyor.

*Ulusal Franchise Derneği (UF-RAD) verileri de bunu destekliyor.Derneğin son açıkladığı verilere göre, halen Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor. UFRAD’m son verilerine göre, Türkiye’de franchise veren marka sayısı ise bin 471’e ulaştı.

*Türkiye’nin bilinen markalarının bölge hatta il temsilcisi haline gelen girişimciler bu sayede markanın gücünü kullanarak daha ilk açıldığı gün bile büyük satış hacimlerini yakalayabiliyorlar.

Reklam - abonelik fiyatları için teklif isteyiniz.
e-posta: bayilik-franchise-acente@bayim-olurmusun.com

Bu yayın organı ve bağlı kuruluşumuz, bayilik-franchise-acente alan - veren girişimciler arasında "KÖPRÜ" olmak için kurulmuştur. Danışmanlık ile birlikte tüm sosyal medya araçları olan web sitesi kuruluşundan, e-posta, video, dijital bülten veya gazete kuruluşuna kadar geniş bir yelpaze içinde hizmet sunmaktadır. Bizim faaliyetimiz, diğerlerinden farklı olarak kısa adı TTKD olan Avrupa Birliği'nde Tüm Tüketicileri Koruma Derneği, İstanbul Kobi Gazetesi, Hibe ve Kredi Alarak İş Kurma, yardımlaşma Derneği gibi kuruluşlarla da iş birliği yaparak, kaliteli bir hizmet sunmayı öngörmüştür. Ödüllü, tavsiye edilen marka şirketlerinin sunduğu bayilik-franchise ve acente  faaliyetlerine danışmanlık yapıyoruz.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok, Kat: 9 , No.1434  Şişli-İstanbul  Tel: 0553 856 29 18 - 0535 013 35 40
web: www.bayim-olurmusun.com     e-posta: bayilik-franchise-acente@bayim-olurmusun.com